Są marzeniem podróżników, a zarazem ich największym przekleństwem. Na temat każdego z nich krążą legendy, których potwierdzenia próżno szukać wśród okolicznych mieszkańców oraz wyjaśnień naukowych. Mowa o najwyższych szczytach świata. Góry wymienione w artykule wciąż kuszą zdobywców, chcących poznać to, co nieodkryte i przerażające swoim ogromem.

Mount Everest ( 8848 m n. p. m.)

mount everest

To najwyższa i najbardziej niebezpieczna góra świata. Ośmiotysięcznik położony na granicy Nepalu i Chin, po ich stronie został objęty ochroną. Obecnie znajduje się tam rezerwat. Ciekawostką jest fakt, że więcej osób w ciągu roku próbuje zdobyć górę, niż miało to miejsce w ostatnich 30 latach. Wiele osób nie popiera kolejnych pomysłów zdobywania tego szczytu, ze względu na jego budowę oraz wyjątkowo nieprzyjazny dla podróżników klimat.

K2 (Czogori; 8611 m n. p. m.)

W zestawieniu najwyższych szczytów świata nie mogło zabraknąć K2. Góra słusznie nazywana cmentarzyskiem, ze względu na ilość osób, które straciły życie w trakcie jej zdobywania. Szczyt niezwykle trudny, ale piękny. Zdobycie go to marzenie niemal każdego himalaisty. Pierwszego polskiego wejścia dokonała Wanda Rutkiewicz 23 czerwca 1986 roku. Góra ściśle przylega do Chin, jednak jej ostateczne położenie notuje się po stronie Pakistanu. O teren góry walczą również Indie. Nikomu jeszcze nie udało się zdobyć szczytu zimą.

K’angcz’endzonga (8598 m n. p. m.)

Trzecia pod względem wielkości góra świata i największy masyw Ziemi. Leży na granicy Nepalu i Indii. Pierwszy rekonesans góry został przeprowadzony już w 1848 roku przez Anglika Josepha Daltona Hookera. Śmierć na niej poniosło 39 wspinaczy, toteż nie jest to zbyt chętnie zdobywany szczyt. Wierzchołek góry jest uznawany przez lokalną ludność za święty. Dlatego też pierwsi zdobywcy uszanowali wolę ludu i zatrzymali się kilka metrów przed szczytem.

Lhotse I (8501 m n. p. m.)

Kolejny ośmiotysięcznik na liście najwyższych szczytów świata położony na granicy Nepalu i Chin. Znajduje się on w środkowej części Himalajów wysokich. Pierwsza wyprawa na szczyt odbyła się w 1955 roku. W trakcie międzynarodowej eskapady szczyt został precyzyjnie oznaczony.  Co ciekawe w 1974 roku na wierzchołek dotarła polska ekipa, która udała się na podbój szczytu samochodem marki Jelcz. Niestety, podczas innej wyprawy, zdobywając południowy szczyt góry, zaginął polski himalaista Jerzy Kukuczka.

Makalu (8481 m n. p. m.)

Makalu

Jakieś 20 km od Everestu, znajduje się kolejny szczyt, uznawany za jedną z najwyższych gór na świecie. Góra jest otoczona lodowcami, a na jej szczyt prowadzą 3 granie. Ostatnio wejściem na górę może pochwalić się 27-letnia Polka, Magdalena Gorzkowska. Olimpijka ma również w planach zdobyć wcześniej wymieniony szczyt Lhotse. Co ciekawe, Makalu jeszcze w XIX wieku była uznawana za najwyższą górę świata. Jej nazwa może pochodzić od przekręcenia nazwy doliny rzeki Kamalu, która płynie w pobliżu jednego ze zboczy. Przez mieszkańców okolicznych terenów, góra zwana jest olbrzymem.