Wyspy Alandzkie to archipelag blisko 6500 wysp, z czego tylko 60 jest zamieszkałych. Każda z nich jest różnej wielkości. Nazywane są „Perłą Bałtyku”. To zdecydowanie kierunek spoza tzw. turystycznego mainstreamu, jednak z pewnością warto odwiedzić to miejsce, jeśli jesteś miłośnikiem naszego morza oraz skandynawskiego klimatu. Przygotowaliśmy dla Ciebie opisy kilku miejsc, które naszym zdaniem warto odwiedzić, przebywając na tamtych terenach.

Miasteczko Mariehamn

Jeśli lubisz zwiedzać miasta z nietypową zabudową, Mariehamn to zdecydowanie coś dla Ciebie. Domy są tam poprzedzielane pasmami zieleni, tworząc widok przypominający bardziej symetryczną układankę niż miejsce, gdzie mieszkają ludzie. Co ciekawe, w mieście zrobisz bezcłowe zakupy – wyspy Alandzkie są poza unijnym terytorium, jednocześnie nie trzeba mieć wizy, by je odwiedzić.

wyspy alandzkie

Zamek Kastelholm

Jak się okazuje, na wyspach Alandzkich nie brakuje polskich akcentów. Jednym z nich jest zamek Kastelholm, którego jedną z właścicielek była Katarzyna Jagiellonka. To jedna z 5 fińskich twierdz, która powstała jeszcze w średniowieczu. Warto przybyć tu w lipcu, by być świadkiem turniejów rycerskich.

Podwodne atrakcje na Wyspach Alandzkich

Wyspy to idealne miejsce dla każdego, kto lubi nurkować. Dno morza jest pełne wraków, na których można zdobyć całkiem ciekawe znaleziska. Jeden z zatopionych ponad 100 lat temu statków, skrywał w sobie między innymi aż 145 butelek najstarszego na świecie szampana – 11 butelek trafiło na aukcję, w której trakcie sprzedano je za zawrotną kwotę blisko pół miliona złotych.

Na Alandy po słońce

Biorąc pod uwagę nasłonecznienie Skandynawii, na wyspach Alandzkich jest zdecydowanie najwięcej ciepłych dni. Na przełomie czerwca i lipca, słońce praktycznie tam nie zachodzi. Zachęcają również temperatury, dość nietypowe jak na Skandynawię, ponieważ przekraczają one nawet 25 stopni Celsjusza.

Wycieczki rowerowe

Mosty pomiędzy wyspami to doskonałe miejsce do wycieczek rowerowych, podczas których można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. W trakcie przejażdżki zrobisz przepiękne zdjęcia, które z pewnością będą wyjątkową pamiątką po pobycie w tym wyjątkowym miejscu.

Wioski rybackie

Wzdłuż brzegu wysp ciągną się przytulne wioski rybackie, z setkami łódek pozostawionych przy brzegu morza. Co ciekawe, turyści mają możliwość wędkowania w tym wyjątkowym miejscu. Wzgórza porośnięte sosnowymi lasami zachęcają do spacerów i oddychania tamtejszym rześkim powietrzem. Jeśli lubisz aktywnie wypoczywać, istnieje możliwość wypożyczenia kajaka oraz gry w golfa. Dla preferujących leniuchowanie również coś się znajdzie – wylegiwanie się na zboczach skał lub tamtejszych plażach to jedno z ulubionych zajęć turystów.

Wyspy Alandzkie to Szwedzkojęzyczna część Finlandii, która stanowi miły wyjątek od zimnego i surowego klimatu Skandynawii. To wspaniałe miejsce, gdzie wypoczniesz zarówno podczas samotnej wyprawy, jak i wypadu całą rodziną.