Województwo lubuskie słynie nie tylko z malowniczych winiarni, ale również wielu innych miejsc, które odwiedzający wciąż odkrywają na nowo. Znajdziesz tam również piękne zabytki, turystyczne atrakcje oraz gęste lasy. W artykule znajdziesz lubuskie atrakcje, które możesz odwiedzić, zarówno podróżując samemu, jak i całą rodziną.

Lubuskie jezioro

Park Narodowy w ujściu Warty

Jeśli poszukujesz atrakcji w lubuskim dla dzieci – tych nieco starszych oraz młodszych, zapewne zainteresuje Cię Park Narodowy “Ujście Warty”. Spacer całą rodziną po tym wyjątkowo pięknym zakątku tego regionu zaowocuje z pewnością wieloma pięknymi fotografiami na tle wspaniałych widoków, jak również spotkaniami ze zwierzętami, których próżno wypatrywać na co dzień. To również doskonałe miejsce dla miłośników birdwatchingu. Niektóre źródła podają, że dziennie na terenie parku potrafi przebywać nawet 250 tysięcy ptaków.

Lubuski szlak wina i miodu

Obszar na zachodzie naszego kraju to nie tylko lasy, rzeki i miasta o bogatej historii. Województwo skrywa również nieco inne atrakcje. Lubuskie to przede wszystkim szlak wina i miodu. Skosztujesz tam nie tylko lokalnych win, ale również wiele innych specjałów. Szlak powstał w 2007 roku. Miał swoją premierę na VII Targach Turystycznych „Zatur”, odbywających się w Drzonkowie. Jako debiutant, od razu uzyskał wyróżnienie. Nie ma w tym nic dziwnego – nie sposób nie zakochać się w malowniczych winnicach, smakach i zapachach, które po odwiedzinach już zawsze kojarzą się z tym miejscem.

Gorzowski Bulwar Nadwarciański

Wiele atrakcji województwa lubuskiego jest nieodłącznie związanych z przepływającą w tych obszarach rzeką – Wartą. Jedną z nich jest podzielony na 4 strefy bulwar Nadwarciański, który zapewnia przybyłym nie tylko piękne widoki i miejsca, gdzie można smacznie zjeść i przysiąść ze znajomymi, ale również zwiedzić ciekawe zabytki i wystawy, oglądać egzotyczne ptactwo, a także zobaczyć zegar słoneczny. Jeśli wymienione atrakcje nie brzmią zbyt zachęcająco, wspomnimy również o molo i przystani cumowniczej. Bulwar dzięki swojemu urokowi otrzymał nagrodę w konkursie „Polska pięknieje”, zorganizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła

Lubuskie atrakcje to również piękne zabytki architektury. Wiele z nich możesz obejrzeć na ciągnącym się przez 23 km szlaku bogatym w drewniane kościoły, których historia sięga wiele ponad 100 lat. Znajdują się w miejscowościach Chlastawa, Kosieczyn i Klępsk. Świątynia w Chlastawie została uznana za zabytek klasy „0”. Warto zatrzymać się tam również w celu obejrzenia pięknej dzwonnicy i starego cmentarza. To idealne miejsce dla tych, którzy lubią zgłębiać historię miejsc, do których podróżują.

Zachodnia część Polski cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów, chcących podziwiać nieco inne atrakcje niż dostępne w innych częściach kraju. Z pewnością warto udać się tam również po to, by zobaczyć, że wpływ niemieckich sposobów na zagospodarowanie przestrzeni oraz zarządzanie miejscowościami, może przynieść liczne korzyści, również te wizualne.