Istnieją na świecie ludy, które wciąż pozostają do końca niezbadane. Wiemy o nich stosunkowo niewiele, co niektórych może przerażać, a innych zachęcać do poznawania bliżej ich kultury i obyczajów podczas samodzielnych wypraw. Plemiona afrykańskie w równym stopniu zachwycają, co przerażają, jednak warto znać ich historię i panujące wewnątrz zasady.

Zwierze afrykańskie

Mursi

Plemię zamieszkujące tereny Doliny Omo, to jedno z najdzikszych plemion spośród wszystkich żyjących na ziemi. Do wioski można dotrzeć jedynie w porze suchej, jeśli oczywiście poruszasz się odpowiednio wyposażonym samochodem terenowym. Członków plemienia odróżnia od pozostałych tradycja noszenia metalowego krążka w wardze. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że ten krążek ma wielkość deserowego talerzyka. O dziwo posiadanie tej wątpliwie wygodnej ozdoby w wardze, świadczy o wyjątkowej atrakcyjności kobiety. Co ciekawe, panie chętnie pozują do zdjęć z podróżnikami i na dany moment pozbywają się krążka, by za chwilę równie szybko go zainstalować.

Plemie afrykańskie

Tuaregowie

Jeśli sądzisz, że w każdym plemieniu afrykańskim panuje patriarchat, powinieneś poznać zwyczaje Tuaregów. Wioska zarządzana jest tam przez kobiety. Są muzułmanami, jednak panie odgrywają w życiu plemienia szczególną rolę. To mężczyźni muszą zakrywać swoją twarz turbanem. Zwyczaj wziął się z wierzeń, że przez usta do ciała mogą przedostać się złe duchy. Kobiety natomiast mogą odkrywać twarz, zarówno w domu, jak i podczas pobytu w mieście.

 

Himba

 

Północno-wschodnią Namibię, zamieszkuje plemię afrykańskie Himba. Jego mieszkańcy żyją z dala od technologii. Tutejsze kobiety uważa się za najpiękniejsze na ziemi, ze względu na ich symetryczną sylwetkę i piękne twarze. Uroku dodaje im nietuzinkowy kolor skóry, mający delikatnie czerwony odcień. Barwa ochry wyróżnia mieszkańców spośród innych afrykańskich plemion. Ten specyficzny odcień nadawany jest dzięki mieszance tłuszczu i ochry, którą mieszkańcy niemal od zawsze pokrywają swoje ciała.

Plemie afrykańskie

Dogonowie

Dogonowie są uznawani za potomków pierwszych ludzi zamieszkujących naszą planetę. Ich historia i dokładna etymologia nie jest do końca znana. To jedno z najbardziej kontrowersyjnych plemion zamieszkujących kontynent, choćby ze względu na swoje dość brutalne rytuały inicjacyjne. Uwagę przykuwają również ich stroje, wyjątkowo przemyślane i barwne.

Masajowie

Zapewne kojarzysz ze zdjęć postać wysokiego, szczupłego wojownika, przepasanego kolorowym płótnem, stojącego z włócznią. Wielce prawdopodobne, że to członek plemienia Masajów. Pomiędzy 17 a 20 rokiem życia, tamtejsi mężczyźni uczą się skracania włosów w tzw. Dredy i farbowania och na czerwono, co bardzo podoba się kobietom zamieszkującym miasta. Część Masajów prowadzi koczowniczy tryb życia, zajmując się hodowlą bydła. Co ciekawe, w okresach suszy, członkowie plemienia udają się tłumnie do miast i całkiem dobrze radzą tam sobie jako obsługa hotelowa, fryzjerzy, czy pracownicy innych lokali usługowych.