Wybierając się do Włoch, wiele osób planuje wycieczkę do Pizy. Znajduje się tam słynna krzywa wieża. W naszym artykule znajdziesz informacje na temat wspomnianej krzywej wieży. Ciekawostki, które przygotowaliśmy, być może Cię zdziwią, a część z nich z pewnością Cię rozbawi. Jak się okazuje, ta najbardziej znana budowla rozsławiła toskańskie miasteczko na całym świecie.

Krzywa wieża w Pizie

Nieudana budowa?

Projektanci słynnej krzywej wieży w Pizie, Gulielmo i Bonano Pisano, zaprojektowali budowlę, która miała mierzyć 58 metrów. Podczas trwającej 117 lat budowy, pojawiły się komplikacje. Okazało się, że wieża nieco odchyla się od pionu. Na wysokości III piętra postanowiono ją wyprostować, by nie odchylała się w kierunku północnym. Zastosowano więc wyższe kolumny od strony południowej. Niestety, niewiele to dało, bo wieża zaczęła się przechylać w kierunku południowym. W związku z tym prace zostały przerwane na blisko 100 lat. Za ostateczną datę zakończenia budowy uznaje się 1350 rok, jednak prace wykończeniowe trwały do 1372 roku.

Czy krzywa wieża to osobna budowla?

Okazuje się, że mieszcząca się na Polu Cudów krzywa wieża w Pizie, jest dzwonnicą przykatedralną. To również część zespołu zabytków, w skład których wchodzi cmentarz, baptysterium i katedra. Całość w 1987 roku trafiła na listę UNESCO. Jak się okazuje, nie tylko budowa krzywej wieży ciągnęła się latami. Samą katedrę budowano 54 lata, natomiast baptysterium – aż 28 lat.

Krzywa wieża w Pizie

Prace konserwacyjne budowli

Nie każdy wie, że w 1990 roku, budowla została zamknięta dla turystów aż do roku 2001. Jako przyczyny podawano względy bezpieczeństwa oraz prace remontowe. Okazało się, że leżąca na gliniastym podłożu wieża potrzebuje „zastrzyków” z cementu. Poza tym zbudowano studnię, by móc kontrolować poziom wód gruntowych. Wieża przestała się pochylać i co więcej – jej kąt nachylenia zmniejszył się o ok. 10%. Okazuje się, że za ocalenie wieży odpowiada zespół Polaka, Michele Jamiołkowskiego, który pracował na Uniwersytecie w Turynie. Co ciekawe, w trakcie tamtych prac remontowych, ekipa nie tylko usuwała pył i smog z elewacji, ale również ślady po turystach, którzy nie omieszkali zostawiać tam swoich pozostałości, takich jak wyryte imiona i inne tego typu wątpliwej urody „pamiątki”.

Punkt obserwacyjny

Podczas II wojny światowej, dzwonnica została punktem obserwacyjnym żołnierzy niemieckich. Podczas natarcia sił amerykańskich, miała zostać zburzona, jednak żołnierz, który miał dać znak do ataku na budynek, uznał, że wieża i budynki obok niej są zbyt piękne. Podczas ataku na wieżę Niemcy zorientowali się, co może się stać i wysłali pocisk w stronę amerykanów. Co ciekawe, wieża ocalała.

Dlaczego budowla nie runęła podczas trzęsienia ziemi?

Budowla z Pola Cudów przetrwała niemal bez uszczerbku wyjątkowo silne trzęsienia ziemi na przełomie XVI i XVIII wieku. Powodem utrzymania wieży, było właśnie jej nachylenie. Gliniasta gleba znajdująca się pod budynkiem stanowi swego rodzaju izolator sejsmiczny. Gdyby wieża znajdowała się na nieco bardziej kamienistym terenie, z pewnością by runęła.