Są w Polsce miejsca, które nie cieszą się zbyt dobrą sławą nie tylko wśród odwiedzających, ale również wśród samych mieszkańców. Z pewnością nie chciałbyś tam żyć, zwłaszcza po tym, co tu przeczytasz. To nasz potwierdzony opiniami mieszkańców ranking dziesięciu najniebezpieczniejszych miast w Polsce.

niebezpieczne miasta w polsce

Miejsce 10 – Węgliniec

To prawda, że żyjemy w znacznie bardziej niebezpiecznych czasach niż jeszcze 30 lat temu. Potwierdzają to doniesienia medialne o coraz bardziej bestialskich przestępstwach, często dokonywanych przez młode osoby lub tych, po których nie spodziewałbyś się tak aspołecznych zachowań. Nawet w Węglińcu, który ma blisko 3000 mieszkańców, zanotowano blisko 24 przestępstwa na 1000 mieszkańców. Co dziwne, wykrywalność przestępców jest tam zaskakująco niewielka, bo wynosi zaledwie 54%.

Miejsce 9 – Zawidów

Tej miejscowości nie mogło zabraknąć w zestawieniu najniebezpieczniejszych miast w Polsce. Zawidów liczy 4 tys. mieszkańców, ze współczynnikiem przestępstw podobnym do poprzednika. Na szczęście władze miejscowości przedsięwzięły już odpowiednie kroki, mające na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców – zamontowano monitoring w najbardziej newralgicznych punktach.

niebezpieczne miasta w polsce

Miejsce 8 – Nowy Sącz

Co prawda Nowy Sącz ma jak na razie największy współczynnik wykrywalności przestępstw w Polsce (liczy on blisko 76%), jednak miasto wciąż nie opuszcza niemal żadnego rankingu najbardziej niebezpiecznych miejsc, mając współczynnik dokonywanych przestępstw wielkości blisko 25 na 1000 mieszkańców.

Miejsce 7 – Sopot

Jedno z najpiękniejszych nadmorskich miast – Sopot, również zmaga się z falą przestępstw. Chodzi tu nie tylko o nadużycia związane z nietykalnością cielesną, ale również te z prawem gospodarczym i drogowym. Dokonywanych jest tu blisko 26 przestępstw na 1000 mieszkańców. Może to być związane z dużą ilością turystów i niewystarczającą liczbą policjantów, by należycie pilnować porządku.

Miejsce 6 – Wrocław

Mieszkańcy województwa dolnośląskiego zdecydowanie nie mogą czuć się bezpiecznie. W rankingach najniebezpieczniejszych miast w Polsce rokrocznie znajduje się kilka miast z tamtego obszaru. We Wrocławiu dokonuje się tu blisko 26,2 przestępstwa kryminalne na 1000 mieszkańców. Wykrywalność wykroczeń jest tu bardzo niska, bo wynosi zaledwie 37%.

Miejsce 5 -Legnica

Legnica ma współczynnik dokonywanych przestępstw bardzo zbliżony do Wrocławia, może się jednak poszczycić znacznie większą wykrywalnością wszelkich nadużyć. Wynosi około 50%. W kronikach policyjnych zdecydowanie przeważają przestępstwa narkotykowe.

Miejsce 4 – Katowice

Kolejny przedstawiciel południa Polski – Katowice. Zajmują niechlubne 4 miejsce, ze współczynnikiem 26,3 poważnych przestępstw na 1000 mieszkańców. Za przyczynę uplasowania w rankingu najniebezpieczniejszych miast w Polsce uznaje się wysoki poziom ubóstwa, wykluczenie społeczne oraz bezrobocie.

Miejsce 3 – Tychy

Kolejnym miastem o wysokim współczynniku przestępczości idącym w parze z wysokim współczynnikiem wykrywalności przestępstw, są Tychy. Dokonywanych jest tam blisko 27 przestępstw na 1000 mieszkańców, ale wykrywalność sprawców sięga ponad 80%.

Miejsce 2 – Jelenia Góra

Zmorą Jeleniej góry są młodzi przestępczy, łączący się w organizacje, zajmujące się wyłudzaniem pieniędzy. Współczynnik dokonywanych przestępstw wynosi tu blisko 28 czynów karalnych na 1000 mieszkańców, przy wykrywalności rzędu 65%.

Miejsce 1 – Siemianowice Śląskie

Najniebezpieczniejsze miasto w Polsce to Siemianowice Śląskie, gdzie odnotowuje się średnio 36 przestępstw na 1000 mieszkańców, jednak wykrywalność sprawców wynosi tu aż 85%. Mamy nadzieję, że ta liczba skutecznie odstraszy kolejnych przestępców.